755
România, locul 4 în finala pe echipe de la Campionatul European de Gimnastică de la Rimini - romania-locul-4-1714926322.jpg

Echipa României s-a clasat, duminică, pe locul 4 în finala Campionatului European de la Rimini. Aurul continental a revenit Italiei.

Cu un punctaj total de 156.397, tricolorele Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman şi Amalia Ghigoarţă au încheiat finala pe locul 4, la fel ca în calificări, când au avut cu peste două puncte mai mult (158.798).
Medalia de aur a revenit Italiei (164.162), cea de argint Marii Britanii (162.162) şi bronzul a fost câştigat de Franţa (158.796).

România a încheiat participarea la CE de la Rimini cu două medalii în finalele invidividuale, ambele de argint, obţinute de Sabrina Maneca Voinea la bârnă şi sol.

Ea s-a clasat pe locul 4 la individual-compus şi pe aceeaşi poziţie au fost Lilia Cosman la bârnă, respectiv Ana Bărbosu la sărituri.